KPA Adria: Polaganje u more skulptura Mare Modul

Tekst: Danijel Frka

U subotu, 17. studenog skulpture projekta “Mare Modul” postavljene su u podmorje ispred KPA ADRIA u Kraljevici. Projekt Mare Modul provodi se u sklopu znanstvenog projekta MERCES, u sklopu kojega su umjetnici izradili keramičke skulpture, čija je konačna namjena da postanu staništa za morske organizme. U subotu su umjetničke skulpture, koje su izrađene kao buduća staništa za ribe i druge morske organizme, nakon izložbi u Zagrebu, Rijeci i Kraljevici, napokon postavljene u more ispred našeg kluba. U velikoj akciji ronilaca KPA ADRIA, pod budnim okom voditeljice Lidije Boševski, a uz pomoć umjetnika – autora te ostalih pomagača svih tridesetak eksponata, tridesetak eksponata pažljivo je preneseno u more te su ih ronioci našeg kluba postavili na ravno pjeskovito dno na dubini od 9-12 metara. Biti će zanimljivo pratiti dinamiku njihova obraštanja i naseljavanja morskim organizmima.Lokacija se nalazi u neposrednoj blizini velikog sidra, koje je roniocima i inače uvijek bilo podmorski orijentir, tako da će je oni koji su kod nas već ronili, lako pronaći. Očekujemo da će izložba podmorskih staništa biti i službeno otvorena za razgledavanje na Desetom podmorskom hodočašću Svetom Nikoli u subotu, 8. prosinca 2018. godine, a povodom dana Grada Kraljevice.

Klub podvodnih aktivnosti ADRIA Kraljevica posebno se zahvaljuje umjetnici Lidiji Boševski koja je vodila cijeli projekt, kao i znanstvenicima Tatjani Bakran Petricioli i Donatu Petricioli, bez kojih ne bi bilo ovog projekta. Zahvaljujemo se i našim članovima koji su danas odlično odradili ovaj težak posao.
Fotografije možete pogledati na sljedećem linku: http://szgk.hr/klub-podvodnih-aktivnosti-adria/